Co warto wiedzieć na temat tłumaczeń technicznych na angielski?

Tłumaczenie techniczne na angielski to wyjątkowo trudne zadania, które może sprawić kłopoty niejednemu użytkownikowi danego języka. Jest to jeden z najbardziej wymagających rodzajów tłumaczeń, wymagający od tłumacza doskonałej znajomości branży oraz sprawnego operowania specjalistyczną terminologią

Tłumaczenie techniczne na angielski to wyjątkowo trudne zadania, które może sprawić kłopoty niejednemu użytkownikowi danego języka. Jest to jeden z najbardziej wymagających rodzajów tłumaczeń, wymagający od tłumacza doskonałej znajomości branży oraz sprawnego operowania specjalistyczną terminologią z nią związaną. Wówczas możemy być pewni, że jakość wykonanej usługi będzie na najwyższym poziomie. Choć wykonywanie tłumaczeń technicznych na angielski nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień, są one zdecydowanie bardziej wymagające niż tłumaczenia zwykłe.

Na czym polegają tłumaczenia techniczne na angielski?

Tłumaczenia techniczne to przekłady specjalistyczne mogące dotyczyć różnego rodzaju dziedzin naukowych, a także takich branż jak np. przemysł, budownictwo, czy energetyka. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • publikacje naukowe,
  • instrukcje obsługi maszyn i urządzeń,
  • broszury informacyjne i dokumenty techniczne. 

Jak kompetencje musi posiadać tłumacz techniczny?

Tłumaczenia techniczne na angielski mogą być zarówno pisemne, jak i ustne. Sztuka przygotowania wartościowego tłumaczenia technicznego polega nie tylko na dokładnym przełożeniu fachowego słownictwa oraz zwrotów, których we wszystkich tekstach technicznych można spotkać wiele. Zadaniem tłumacza jest bowiem również ustalenie, do kogo kierowany jest tłumaczony przekład oraz dostosowanie go do wiedzy oraz wymagań danego odbiorcy. Ponadto niezbędne jest też obycie z tymi zagadnieniami w języku ojczystym. Nieumiejętne tłumaczenia techniczne na angielski mogą stać się źródłem bardzo poważnych kłopotów i doprowadzić do problemów jak uszkodzenie sprzętu, zły montażu urządzeń czy niepoprawne funkcjonowanie danego systemu. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności oraz związanych z nimi stratami finansowych i wizerunkowych firmy, warto zadbać o zlecenie tłumaczenia prawdziwemu profesjonaliście.

Wybór profesjonalnego biura tłumaczeń

Tłumacz przygotowujący tłumaczenia techniczne na angielski powinien posiadać wykształcenie kierunkowe w dziedzinie, której dotyczy tematyka danego zlecenia. Ich realizacją bardzo często zajmują się tzw. native speakerzy z wykształceniem (więcej) oraz doświadczeniem w zakresie przygotowywania tłumaczeń dokumentacji technicznych, co gwarantuje precyzyjną realizację i pełną poprawność przekładu pod względem językowym, merytorycznym i stylistycznym. Z uwagi na rodzaj branży, które najczęściej korzystają z tłumaczeń technicznych, profesjonalni tłumacze powinni również dbać o stałe doskonalenie swoich umiejętności poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach  oraz śledzenie postępu technologii i nowinek branżowych.